27 Aralık 2015 Pazar

Burgaz Ada - Sait Faik Müze Evi


Bahardan çalınmış bir kış günde  Burgaz ada..


Ada 'ya gelenlere ilk hoşgeldin  merhabası Sait Usta 'dan....


Ve beyaz badanalı ev...
 Sen İstanbul’dasın diye memnun ağaçlar
Sen varsın diye insanlar iyi
Böcekler yeşil yeşil
Karıncalar sevimli
Çiçekler burcu burcu
Kime söyleyebilirim senden başka
Denizin mavisini
Dondurmacının kutusunu
Çamların sesini.
Kime açarım senden başka
Gül bahçeden
Kim anlar kağıt helvalarının hikâyesinden
Kim iki kahvede saadeti kilitlemiştir
Kim sever o ince minareyi, Yüksekkaldırım’ ı,
Çingeneleri
Alnı Hülyalım
Önümden insanlar geçiyor
Tanıyorum hepsini
Ama kim bunlar
Niçin koşuyorlar şehre
Bu yüzlerdeki rahatlık neden..
Ben mesutken bile rahat değilim.
Sait Faik Abasıyanık
Varlık, Kasım 1965


“Günlerden pazartesi. Yine vapurun alt kamarasındayım. Yine hava karlı. Yine İstanbul çirkin. İstanbul mu? İstanbul çirkin şehir. Pis şehir. Hele yağmurlu günlerde. Başka günler güzel mi, değil; güzel değil. Başka günler de köprüsü balgamlıdır. Yan sokakları çamurludur, molozludur. Geceleri kusmukludur. Evler güneşe sırtını çevirmiştir. Sokaklar dardır. Esnafı gaddardır. Zengini lakayttır. İnsanlar her yerde böyle. Yaldızlı karyolalarda çift yatanlar bile tek.
Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burda her şey bir insanı sevmekle bitiyor.” 
― Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan
5 yorum:

 1. Okuma listesini akışı içinde yazınızı, adınızı görünce nasıl da mutlu oldum Sevgili Arzu Öğretmenim.Uzun zamandır yoktunuz.
  Sait Faik yıllar öncesinden en sevdiğim öykü yazarlarından. İstanbul ziyaretlerimizde yolumuz mutlaka Burgaz Ada'ya da uğrar.Çok istememe rağmen Müzeyi görememiştim.Ne güzel detaylara yer verilmiş.Ve siz o detayları incelikle yakalamışsınız.
  Şiir insanın yüreğini titretiyor.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Makbule Hanım 'cığım ,hoşgeldiniz.Çok istediğim halde güncellemede ihmal ediyorum blog dünyamı.fotoğrafları yüklemişim ama yayınla dememişim gibi...Yıllardır özlemimdi Burgaz ve Sait Faik Müze evi gittim ,gezdim gördüm.Hayranlığım daha da artarak döndüm.Ev öyle ince zevkle döşenmiş ki sıcacık, kış günü içine işleyen bir sıcaklıkta idi.dilerim en yakın zamanda siz de gidersiniz.Çok teşekkürler sevgiler çokca...

   Sil
 2. Bir gün benim de gezmek istediğim yer. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim en kısa zamanda gezersiniz Sevgili Safiye ,teşekkür ederim.

   Sil
 3. Merhaba,
  Yemek Kulübüm; evinizde yapmış olduğunuz harika lezzetleri ve tariflerini paylaşabileceğiniz, yeni ve merak ettiğiniz tarifleri arayıp bulabileceğiniz, aynı zamanda sağlıklı beslenmek için en doğru ve en güvenilir bilgilere ulaşabileceğiniz yeni yemek tarifleri sitesidir. Yemek Kulübüm'de kendi blog sayfanızı oluşturarak günlük notlar tutabilir, blog yazıları yazıp sosyal ağlarda paylaşabilir, harika lezzette tariflerinizi paylaşarak, tariflerinize beğeni toplayabilir, püf noktaları paylaşabilir, arkadaşlarınızı ve diğer hünerli aşçıları ve yemeklerini takip edebilirsiniz.
  Diğer yemek sitelerinden farklı olarak tüm bu işlemleri yaparken Yemek Kulübüm'de Yemek Puan toplarsınız. Topladığınız Yemek Puanlarınızla dönem dönem yapılan yarışmalarda hediye kazanma şansı yakalayabilirsiniz.
  Yemek tarifi yüklerken tarifinize ait hazırlık aşamalarını gösteren 10 adet daha resim paylaşma imkanınız bulunmaktadır. Tarifinize eklemiş olduğunuz hazırlık aşaması resimleri, tarifiniz sitemizde yayınlanmaya başladıktan sonra tarif ana resminin hemen altında film şeridi şeklinde görülecektir. Bu resimleri sağa sola kaydırarak görebilirsiniz.
  Tüm bunların yanı sıra Yemek Kulübüm'de konusunda uzman Gıda Mühendisi ve Diyetisyenler tarafından hazırlanan; gıda güvenliği, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü-diyet, gıda katkı maddeleri, gıda kaynaklı hastalıklar, mutfakta ve evde püf noktaları, pratik mutfak ölçüleri, doğru gıda alışverişi hakkında en doğru ve en güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca Yemek Kulübüm hesabınız üzerinden kendi yemek blogunuza ve sosyal ağlarınıza link vererek kişisel blogunuza ziyaretçi çekebilirsiniz.

  Yemek Kulübüm'de keyifli, eğlenceli ve bol hediyeli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.
  Saygılarımızla,
  Yemek Kulübüm
  https://www.yemekkulubum.com/

  YanıtlaSil